Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Ασημένιος ο παγκόσμιος Κοσμίδης

To πρώτο του μετάλλιο στη φετινή σειρά του παγκόσμιου κυπέλλου κατέκτησε ο πρωταθλητής κόσμου στο έδαφος Λευτέρης Κοσμίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την δεύτερη θέση στον τελικό του εδάφους, στον δεύτερο αγώνα της χρονιάς που φιλοξενήθηκε στην πόλη Κότμπους της Γερμανίας.Ο Κοσμίδης βαθμολογήθηκε με 15,125 έχοντας αρχική αξία προγράμματος 6,5. Οι μειώσεις που υπέστη ήταν σαφώς προϊόν βαθμολόγησης ''έδρας'' σε όφελος του γηπεδούχου αντιπάλου του.Έτσι, έμεινε πίσω μόνο από τον Γερμανό Ματίας Φάριγκ που πήρε 15,275. Τρίτος κατετάγη ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,075.Ο Κοσμίδης ξεκινάει λοιπόν πολύ δυνατά τη χρονιά και υπόσχετε νέες διακρίσεις, έχοντας δεδομένο ότι είναι στην ελίτ του κόσμου. Αναλυτικά η κατάταξη:1. Φάριγκ, Ματίας (ΓΕΡ) - 15,275 (6,5)
2. Kοσμίδης, Ελευθέριος (ΕΛΛ) – 15,125 (6,5)
3. Σατίλοφ, Αλεξάντερ (IΣΡ) – 15,075 (6,5)